Robben Ford blues gitáros-énekes-zeneszerző 1951-ben született Californiában. A négy fivér édesanyja, Kathryn zongorista és énekesnő, édesapja, Charles country gitáros és énekes volt. Robben 10 éves korától szaxofonozott, majd 13 évesen gitárt vett a kezébe és autodidakta módon pengetni kezdett. Ford a ’60-as években gyakran járt San Franciscoban, ahol többek között Jimi Hendrix, Eric Clapton, a Led Zeppelin és B.B. King koncertekre látogatott el. Mindeközben zenei példaképeit a jazz élmezőnyéből is merítette, mint Ornette Coleman, Archie Shepp, John Coltrane, Wayne Shorter és Miles Davis. Testvéreivel megalakították a The Charles Ford Blues Bandet, ahol Robben gitározott és szaxofonozott, Patrick dobolt és Mark harmonikázott. Nem sokkal később Robben Ford csatlakozott az L.A. Express nevű formációhoz, valamint George Harrisonhoz és Joni Mitchellhez. Ford hívta fel például az énekesnő figyelmét a legendás basszusgitárosra, Jaco Pastorius-ra.
„George Harrison egy partiállat volt. Na, nem rossz értelemben! Bámulatos személyiség, rengeteg energiával.” - Robben Ford
1977-ban elkészült első szólóalbuma a The Inside Story címet viselte, s a zenésztársakból hamarosan egy új fúziós banda született, mégpedig a Yellowjackets. Tíz évvel később Tommy LiPuma producer mutatta meg Miles Davis-nek Ford ezen munkáit, s a mester három nap múlva személyesen hívta fel a gitárost, hogy megkérje, csatlakozzon a zenekarához. Robben és Davis közös munkája a Montreaux Box Seten hallható. Az 1988-as Talk To Your Daughter igazi kereskedelmi sikert és Grammy-jelölést is jelentett számára, az albumon olyan nagyszerű muzsikusok kísérték, mint Vinnie Colaiuta, Russell Ferrante és néhai Jeff Porcaro. Egy évre rá Marcus Millerrel közösen az NBC késő esti zenei műsorának házi zenekarához, a The Sunday Night Bandhez szerződött. A 2000-es évek elején Jimmy Haslippel és Vinnie Colaiutával megalapította a Jing Chi triót, akikkel két stúdió és egy élő progresszív jazz-rock stílusú albumot jelentetett meg. Játékát egyedi és dögös sound, virtuóz technikai tudás, a különféle stíluselemek könnyed összekötése jellemzi, meglehetősen jó énekhang mellett.
„Szomorú nap ez a mai, mivel Robben Ford utoljára játszik velünk.” - Miles Davis
Mr. Ford elsősorban három hangszert használ: Fender Robben Ford Signature-t, Gibson Les Pauls-t, illetve Sakashta gitárokat. Legutóbbi stúdiólemeze a 2007-ben megjelent Truth, amelyen egy Paul Simon-feldolgozás és egy B.B. Kingről szóló saját nóta is helyet kapott. Idei, legfrissebb CD-je, a Soul On Ten egy hangulatos live album, amelyet San Franciscoban rögzített 2009 áprilisában. A Musician magazin Fordot beválasztotta a 20. század 100 Legnagyobb Gitárosa közé. Robben felesége az énekesnő és színésznő, Anne Kerry Ford, akivel több közös munkájuk is készült a közelmúltban.
A hónap jazzere: Robben Ford
2009.09.23. 22:15 :: GregJazz
2 komment
Címkék: robben ford
A bejegyzés trackback címe:
https://gregjazz.blog.hu/api/trackback/id/tr271254088
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
V.G. 2009.10.01. 22:09:07
Ajánlom még figyelmetekbe a következő kis oktató videó részletet is: www.youtube.com/watch?v=BGhiRie4V_k
Azt hiszem a lényeg ez a két mondat: "...becausw it's all about the rhythm...", "you shouldn't be afraid to play almost nothing".
Kötelezővé tenném minden zenész számára!
Azt hiszem a lényeg ez a két mondat: "...becausw it's all about the rhythm...", "you shouldn't be afraid to play almost nothing".
Kötelezővé tenném minden zenész számára!
Utolsó kommentek