E havi jazzerünk nem véletlenül a trombitás Christopher Stephen Botti. Egy évvel ezelőtt adott nagysikerű koncertet Debrecenben, valamint két kiadást megélt karácsonyi albumának címe: December.
Tudtátok-e, hogy Chris Botti...
- Az idén már betöltötte a 46. életévét?
- Hangszere egy 1940-es Martin Committe Handcraft trombita,
egy 1926-os (Miles Davis születési évében gyártott) Vincent Bach
fúvókával?
- Gyerekkorában folyékonyan beszélt olaszul?
- 11-12 éves korában napi 6-7 órát is gyakorolt hangszerén?
- Rendszeresen jógázik?
- Sakkozott már Garry Kaszparovval?
- A japán ételeket szereti a legjobban?
- Kedvenc üdülőhelye Toszkána?
- Issey Miyake parfümöt használ?
- Jil Sander bőrkabátot hord?
- Agglegényként él, nincs saját lakása vagy bejelentett lakcíme, mert
mindig szállodákban lakik?
- Több éven keresztül vezetett chill music rádióműsort?
- Leggyakrabban Miles Davis-t, Frank Sinatrát, Keith Jarrettet és
Joni Mitchellt hallgat?
- 2004-ben a People Magazine beválasztotta az év 50 leggyönyörűbb
embere közé?
„A legszexisebb trombitás Chet Baker óta.” - Rex Reed
Az Oregon állam-beli Portlandben született és gyermekként két évet töltött Olaszországban. Édesanyja komolyzenész és zongoratanárnő, így a kezdetektől fogva nagy hatással volt fia muzikális fejlődésére. Saját elmondása szerint, vásott kölyökként hangszerválasztását elsősorban a hangerő befolyásolta, így a dob és a trombita között hezitált. Miles Davis - akit Botti máig is az egyik legjelentősebb példaképének tart - azonban eldöntötte a kérdést, amikor a kis Chris meghallotta tőle a My Funny Valentine című szerzeményt. A greshami Mount Hood Community College elvégzése után az Indiana University-n folytatta a tanulmányait, majd 1986-ban New Yorkba költözött.
Chris Botti eddigi karrierje során kísérte többek között Frank Sinatrát, Tony Bennettet, Joni Mitchellt, Chaka Khant, Andrea Bocellit, Paul Simont, Rod Stewartot, Bob Dylant, Aretha Franklint és Diana Krallt, azonban a világ - sok más muzsikustársához hasonlóan - a Stinggel való közös munkája során figyelt fel rá. Botti ugyanis 1999 és 2001 között a Brand New Day turnén együtt zenélt a The Police frontemberével és két albumán is szerepelt. Az azt követő 2004-es Sacred Love koncert-sorozatban Botti Stingék előzenekaraként játszott négy hónapon keresztül. Együttműködésük és barátságuk még 1999-ben kezdődött, amikor Chris felkérte az énekest, hogy adja elő az In The Wee Small Hours standardet Slowing Down The World című lemezén.
„Úgy néz ki mint egy angyal és úgy játszik mint Miles (Miles Davis, nem Copeland).” - Sting
Legelső lemeze First Wish címmel jelent meg 1995-ben, s azóta további nyolc önálló művet mondhat magáénak, egy best of válogatáson, két koncert DVD-n és két filmzenei albumon kívül. Stílusát a kritikusok leginkább „smooth” vagy „cool jazz”-ként aposztrofálják. Tavaly megjelent legfrissebb projektje elsősorban saját és olasz zeneszerzők (Ennio Morricone, Lucio Dalla) munkáit veszi alapul. Az Italia leginkább egy klasszikus válogatásnak mondható, amely Botti kifogyhatatlan kreativitásának és tehetségének ékes bizonyítéka. A címadó dalt Chris Botti és David Foster szerezte, a szövegét Jovanotti írta és Andrea Bocelli énekli.
A végére két személyes megjegyzés: 2000 júniusában sikerült vele személyesen találkoznom és pár szót váltanom Sting-rajongó barátaimmal közösen a budapesti Kempinski Hotel bejáratánál. Nagyon közvetlen és barátságos ember benyomását keltette. Debreceni fellépése pedig számomra az egyik legkellemesebb meglepetése volt a tavalyi évnek. Tiszta, egészséges és jellegzetes soundja, nagyszerű tagokból álló zenekara (Billy Childs, Billy Kilson, Sy Smith, James Genus és Mark Whitfield), zseniális - jazz, ballada, klasszikus és rock stílusokból építkező - repertoárja igazi csemege volt! Aki hasonló hangulatra vágyik, annak feltétlenül ajánlom legutóbbi DVD-jét a Live - With Orchestra & Special Guests-et, amelyen világsztárok vendégszereplése mellett élvezhetjük a groovy és romantikus dallamokat egyaránt. Aki viszont élőben kíváncsi Chris Bottira és zenekarára, s netán az USA-ban jár az ünnepek alatt, az a New York-i Blue Note-ban meghallgathatja őket, mivel december 23. és január 4. között egymás után 25 alkalommal (!) lépnek majd fel.
„Csodálom Miles-t, mivel tudta, hogy soha nem lesz nagyszerű be-bopper. De mindezzel nem törődött, és arra fókuszált, hogy hihetetlen hangszínével óriási lemezeket készítsen. Tisztában vagyok azzal, hogy én sem vagyok be-bopper, és nem akarok gyors tempóban játszani sűrű akkordváltások közepette, még ha valószínűleg képes is lennék rá.” - Chris Botti
A hónap jazzere: Chris Botti
2008.12.17. 23:50 :: GregJazz
2 komment
Címkék: chris botti
A bejegyzés trackback címe:
https://gregjazz.blog.hu/api/trackback/id/tr96809085
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
GregJazz · http://gregjazz.blog.hu 2008.12.31. 10:28:10
Chris Botti tavaly decemberi koncertje azóta is etalon számomra. Egyrészt a hangzás miatt (Kölcsey Központ, Debrecen), másrészt a zenekar, illetve a repertoár miatt.
imi60 2009.09.29. 20:25:24
Chris Botti nem csak jó zenész hanem nagyon jó média szakember is. Live-With Orchestra és a Live In Boston megjelent bluray kiadásban is. Mindkettő gyönyörű, hang is, kép is . Tanulni lehet tőle.
Utolsó kommentek