A XVII. Gyulai Vár Jazz Fesztivál igazi fúziós legendákat hozott össze a Vár Színpadra 2008. július 19-én. A karrierjét 1976-ban kezdő Mike Stern, és az öt évvel később alakult Yellowjackets külön-külön is személyes kedvenceim közé tartoznak, de így együtt, mindenképpen a „kihagyhatatlan” kategóriába soroltam koncertjüket. Az est programja magyar fellépőkkel indult, sorrendben: a Gyulai Big Band, a Fekete-Kovács Kornél Quintet és a Borbély Műhely játszottak kb. egy-egy órát. Az utolsó hazai előadás alatt megjelent Mike Stern is a színpad mögött, aki láthatóan nagyon élvezte a népzene-klasszikus-jazz stílusban előadott muzsikát.
Rövid átszerelést követően, éjjel negyed 11-kor foglalták el a hangulatos környezetben található, a vár belsejében felállított színpadot az est világsztárjai. A hangoláskor Stern egyből a Borbély Mihálytól ellesett Bartók-témát kezdte el játszani gitárján, a közönség nagy örömére. Közvetlenül a kezdés előtt Jimmy Haslip basszusgitárosnak technikai problémái adódtak, amelyet egy laza két perces intróval hidalt át a magával már nem bíró Mike Stern és a dobos Marcus Baylor.
A koncert repertoárja főként a kvintetté avanzsált Yellowjackets legújabb albumáról, a Lifecycle számaiból állt, bár a kezdő dal, a Statue Of Liberty eredetileg a Mint Jam dupla koncertlemezen jelent meg. Stern végig legelöl állva játszott, így sokszor átvéve a vezető szerepet a szaxofonos Bob Mintzertől. Mindketten jócskán megcsillogtatták tehetségüket szólóik során, ugyanakkor székre ülve figyeltek és pihentek, amikor épp a másik volt soron. Mike kétségkívül sokat szerepelt, így az embernek időnként óhatatlanul olyan érzése támadt, mintha a legújabb felállású Mike Stern Bandet látná-hallaná élőben. Természetesen azért hamar előjött az igazi, hamisítatlan Yellowjackets-feeling is... A második nóta az Aha volt, melyet Mintzer írt, és gyakorlatilag két hangra építkezik benne a basszus-kíséret. A balkezes Jimmy Haslip hathúros basszusgitárján szinte végig csukott szemmel kísért. A soundja sokszor inkább hasonlított nagybőgőre, mint elektromos basszusgitárra. Haslipnek volt egy emlékezetes Pastorius-os megnyilvánulása az I Wonder című szerzeményben. A lírai Dreams Go előtt egy néhány perces gitárbevezetőben gyönyörködhettünk a már szokásosnak mondható futamokkal. Russell Ferrante Yamaha Motifján és kis Korg keyboardján gyönyörűen tette az együttes alá a harmóniákat, és alkalomadtán hihetetlen futamokat játszott szólóiban, hol csengő zongora, hol eszeveszett orgona hangszíneken. Bob Mintzer tenorszaxofonja gyönyörűen szólt, EWI loopjával és szólójával pedig mindenkit ámulatba ejtett a pörgős Yahoo című nóta elején. A zenekar legifjabb tagja, Marcus Baylor dobos hihetetlen muzikalitásáról tett tanúbizonyságot, s csodálatos érzékkel használta a cinjeit. Stern viccesen rakosgatta ide-oda a pár oldalas, gyűrött és szakadt kottáját, amelyre igazából csakis egyszer volt szüksége, amikor szimultán játszott Bobbal. Az egész show rendkívül színvonalas, minőségi fúziós jazz volt a legjavából! Az összjáték és az egyéni megvillanások aránya is ideálisak volt. A közönséggel való szóbeli kommunikáció az utolsó szám előttig váratott magára, amikor is Bob Mintzer bemutatta a csapatot. Az egész koncert mintegy másfél óráig tartott, s záró darabként Stern klasszikusát, az 1987-es Chromazone-t adták elő. A rendkívül húzós szám Marcus eszméletlen tempójú virgázásával ért véget. Sajnálatos módon a fáradt, pár száz fős közönség már nem követelt ráadást, bár a fiúk valószínűleg szívesen tettek volna eleget ennek is... Így többek között lemaradtunk Ferrante híres, Revelation-interpretációjáról.
A koncertet követően a gyulai vár előtt rögtönzött CD-árusítás, dedikálás, fényképezés és beszélgetés vette kezdetét, amikor a rajongóknak alkalmunk volt a zenekari tagokkal személyesen találkozni. Nemcsak a színpadon, hanem a civil életben is nagyon szimpatikus és közvetlen művészek mindannyian. Egyszóval, az egész este egy életre szóló élmény volt!
A banda:
Bob Mintzer - tenorszaxofon & EWI
Russell Ferrante - billentyűk
Jimmy Haslip - basszusgitár
Marcus Baylor - dob
Mike Stern - gitár
A repertoár:
1. Statue Of Liberty
2. Aha
3. I Wonder
4. Mike Solo / Dreams Go
5. Bob Solo / Yahoo
6. Country Living
7. Chromazone
Fotók: (c) Hír6.hu & Greg
Köszönet a Hír6.hu-nak a koncertfotókért!
A koncerten készített további saját képeimet itt találtok!
A Mike Sternnel készített interjúmat itt olvashatjátok/hallhatjátok!
Koncert-beszámoló: Yellowjackets
2008.07.22. 23:55 :: GregJazz
12 komment
Címkék: mike stern yellowjackets
A bejegyzés trackback címe:
https://gregjazz.blog.hu/api/trackback/id/tr57580727
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Syba61 2008.07.23. 09:10:28
Tanúsítom,hogy minden pontosan így történt, ahogy Greg leírta. :-))
Csütörtökön pedig Herbie Hancock következik Veszprémben...hosszú utazás lesz...
Csütörtökön pedig Herbie Hancock következik Veszprémben...hosszú utazás lesz...
tr 2008.07.24. 12:25:37
A YJ nem 77-ben hanem 81-ben alakult.
GregJazz · http://gregjazz.blog.hu 2008.07.24. 13:07:05
Igaz, hogy '81-ben jelent meg a legelső albumuk, de akkor már 4 éve együtt dolgoztak.
(V)Ad(r)i 2008.07.24. 13:13:02
Juhúúúúú!!!!!
Jó volt felidézni ismét az élményt!!! :)
Greg!
Majd lécci mesélj Herbie-ről is bőven, sajnos lemaradunk erről a koncertről... :(
Jó volt felidézni ismét az élményt!!! :)
Greg!
Majd lécci mesélj Herbie-ről is bőven, sajnos lemaradunk erről a koncertről... :(
tr 2008.07.24. 16:30:22
Ja, együtt dolgoztak, mint Robben Ford kísérőzenekara. Több forrás a megalapítást 81-re teszi:
allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=YELLOWJACKETS&sql=11:fifyxqy5ldfe~T1
allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=YELLOWJACKETS&sql=11:fifyxqy5ldfe~T1
GregJazz · http://gregjazz.blog.hu 2008.07.25. 12:19:50
A Wikipedia (Biography, Former members) viszont szintén 1977-et említ, úgyhogy én annak jobban hiszek:
en.wikipedia.org/wiki/Yellowjackets
en.wikipedia.org/wiki/Yellowjackets
tr 2008.07.26. 13:17:24
Nem értem! Amit linkeltél, ott az áll, hogy az eredeti együttest Robben Ford Groupnak hívták. És ott van a következő bekezdésben, hogy 81-ben alakult a Yellowjackets.
Szerintem azt érted félre, hogy a 77-ben alakult Ford Band az nem ugyanez volt, mégha ugyanezek a zenéészek is voltak benne. Pl. annak a repertárjáról Yellowjacketsként nem játszanak.
Szerintem azt érted félre, hogy a 77-ben alakult Ford Band az nem ugyanez volt, mégha ugyanezek a zenéészek is voltak benne. Pl. annak a repertárjáról Yellowjacketsként nem játszanak.
GregJazz · http://gregjazz.blog.hu 2008.07.26. 14:19:36
Nem értettem félre semmi, mivel a RFG tulajdonképpen a YJ jogelődje volt. A félreértések elkerülése végett azonban javítottam a szövegben az "egy évvel"-t "öt évvel"-re. Remélem ez így mindekit megnyugtat... :)
ratkid 2008.08.01. 10:03:42
jó kis koncert volt, tényleg kár, hogy a gyulai közönség már kicsit elfáradt ahhoz, hogy kivárja a ráadást. pedig bob mintzerék nem mindennap játszanak az embernek így testközelből. nem érdekes, fásy ádám se rossz :)
(V)Ad(r)i 2008.08.01. 15:40:46
az ám, babám! ;)
GregJazz · http://gregjazz.blog.hu 2008.08.05. 22:34:10
Apropó, turorudi!
Most veszem észre, hogy ide nem írtál még semmilyen csípős hozzászólást! Kezd hiányérzetem támadni... :))
A második szám címére tényleg nem emlészik valaki??? ;)
Most veszem észre, hogy ide nem írtál még semmilyen csípős hozzászólást! Kezd hiányérzetem támadni... :))
A második szám címére tényleg nem emlészik valaki??? ;)
ratkid 2008.08.06. 17:06:58
greg: turorudi...tr...turorudi...tr...;) ki tudja
Utolsó kommentek